Zimolez: Voňavá krása do vaší zahrady

Zimolez

Zimolez: Popínavá dřevina

Zimolez je rod rostlin patřící do čeledi zimolezovité. Zahrnuje přibližně 180 druhů, které se vyskytují v mírném pásmu severní polokoule. Většina druhů zimolezu jsou opadavé nebo stálezelené keře, některé druhy však rostou jako popínavé liány. Listy zimolezu jsou vstřícné, jednoduché a celokrajné. Květy jsou obvykle trubkovité, s pěti okvětními lístky a vyrůstají v párech nebo v hroznech. Plodem je bobule, která může být červená, oranžová, modrá nebo černá. Zimolez je oblíbenou okrasnou rostlinou, která se pěstuje pro své vonné květy a atraktivní plody. Některé druhy zimolezu se také používají v tradiční medicíně.

Druhy a odrůdy zimolezu

Zimolez, latinsky Lonicera, je rod s více než 180 druhy keřů a lián. V České republice se přirozeně vyskytuje 5 druhů zimolezu. Mezi nejznámější patří zimolez obecný (Lonicera xylosteum), který roste jako keř v listnatých a smíšených lesích. Jeho plody jsou červené bobule, které jsou pro člověka mírně jedovaté. Oblíbeným druhem pro pěstování je zimolez kamčatský (Lonicera caerulea), známý také jako kamčatská borůvka. Tento druh se pěstuje pro své chutné a zdravé plody, které dozrávají již v květnu. Plody zimolezu kamčatského jsou bohaté na vitamíny a antioxidanty. Kromě zimolezu kamčatského existuje mnoho dalších odrůd, které se liší barvou a tvarem plodů, dobou zrání a také vzrůstem. Některé odrůdy jsou vhodné pro pěstování jako živé ploty, jiné se pěstují pro okrasu díky svým vonným květům.

Pěstování zimolezu

Zimolez, latinsky Lonicera, je rod rostlin zahrnující okolo 180 druhů. Ty se vyskytují v mírném pásmu severní polokoule. Zimolezy jsou oblíbené pro své vonné květy a dekorativní plody. Zimolez se řadí mezi nenáročné rostliny. Dobře snáší i méně úrodné půdy a polostinné stanoviště. Pro bohatší násadu květů a plodů je však vhodné zvolit slunné stanoviště a propustnou, humózní půdu. Zimolez vysazujeme na jaře nebo na podzim. Před výsadbou je vhodné zapravit do půdy kompost. Během vegetace zimolez pravidelně zaléváme, zvláště v období sucha. Po odkvětu je vhodné rostlinu mírně seříznout, aby si udržela kompaktní tvar a bohatě kvetla i v dalších letech. Zimolez je odolný vůči chorobám a škůdcům. V našich podmínkách se pěstuje jako okrasná rostlina. Některé druhy zimolezu mají jedlé plody, ale většina z nich je mírně jedovatá.

Vlastnost Zimolez Lípa srdčitá
Typ rostliny Popínavá / Keřovitá Strom
Doba květu Květen - Červen Červen - Červenec
Vůně květů Intenzivní, sladká Intenzivní, medová

Výsadba a rozmnožování

Zimolez je nenáročný keř, který se snadno pěstuje a množí. Nejlepší čas pro výsadbu je na podzim nebo brzy na jaře. Zimolez preferuje slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Při výsadbě je důležité zvolit dostatečně velkou jámu, aby se kořeny mohly dobře rozrůst. Po výsadbě je vhodné rostlinu důkladně zalít a zamulčovat. Zimolez se dá množit několika způsoby. Nejjednodušší je množení řízky. Řízky odebíráme z mladých výhonů v létě. Řízky zasadíme do substrátu pro řízkování a umístíme je na teplé a světlé místo. Další možností je množení hřížením. Hřížení provádíme na jaře tak, že ohnutý výhon zasypeme zeminou. Po zakořenění hříženec oddělíme od mateřské rostliny. Zimolez můžeme množit také semeny. Semena vyséváme na jaře do truhlíků. Rostlinky přepichujeme do květináčků a po roce je vysazujeme na stanoviště. Pravidelný řez zimolezu není nutný. Pokud je však keř příliš hustý, můžeme ho po odkvětu prosvětlit. Zimolez je odolný vůči chorobám a škůdcům.

Péče o zimolez

Zimolez je nenáročný keř, který se snadno pěstuje i v našich podmínkách. Pro bohatou úrodu a zdravý růst je však potřeba mu věnovat alespoň základní péči. Zimolez preferuje slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Pravidelná zálivka je důležitá zejména v období sucha a po výsadbě. Keř ocení i přihnojení organickým hnojivem na jaře a na podzim. Zimolez nevyžaduje pravidelný řez, ale pro udržení tvaru a kompaktnosti je vhodné odstraňovat staré a poškozené větve. Řez provádíme po sklizni plodů. Zimolez je odolný vůči chorobám a škůdcům, přesto je vhodné rostliny pravidelně kontrolovat a v případě potřeby zasáhnout.

Škůdci a choroby

Zimolez je obecně odolný keř, ale i tak ho můžou potrápit někteří škůdci a choroby. Mezi nejčastější patří mšice, které se živí šťávou z mladých výhonků a listů. Napadené rostliny jsou oslabené a můžou být náchylnější k dalším chorobám. Proti mšicím lze bojovat například postřikem z kopřivového výluhu nebo mýdlové vody. Dalším škůdcem, který se na zimolezu může vyskytovat, je sviluška. Ta způsobuje žloutnutí a opadávání listů. Proti sviluškám pomáhá zvýšení vzdušné vlhkosti, například rosením rostlin. Z chorob pak zimolez nejčastěji napadá padlí, které se projevuje bílým povlakem na listech. Padlí se zbavíte použitím fungicidu, ale důležitá je i prevence – vzdušný záhon a nepřehnojování dusíkem. Pravidelná kontrola rostlin a včasné zásahy proti škůdcům a chorobám jsou základem pro zdravý a bohatě plodící zimolez.

Využití zimolezu

Zimolez není jen okrasná rostlina s krásnými květy a omamnou vůní. Jeho plody, modré bobule dozrávající v časném létě, jsou v mnoha odrůdách jedlé a velmi chutné. Mají sladkokyselou chuť s nádechem hořkosti a jsou bohaté na vitamíny C a B, antioxidanty a minerály. Konzumace plodů zimolezu má blahodárné účinky na lidské zdraví - posiluje imunitu, podporuje trávení a působí protizánětlivě. Z bobulí zimolezu se vyrábí lahodné marmelády, džemy, šťávy a sirupy. Méně známé je využití zimolezu v lidovém léčitelství. Z květů a listů se připravují čaje a tinktury, které pomáhají při nachlazení, kašli a bolestech v krku. Zimolez je zkrátka všestranná rostlina, která si zaslouží naši pozornost nejen pro svou krásu, ale i pro své zdraví prospěšné účinky.

Vůně zimolezu je jako sladká vzpomínka na letní večer, kdy se stíny prodlužují a světlo získává zlatavý nádech.

Anežka Nováková

Zimolez v historii a kultuře

Zimolez, známý svou sladkou vůní a krásnými květy, má dlouhou a bohatou historii v mnoha kulturách po celém světě. Jeho latinské jméno, Lonicera, je odvozeno od jména německého botanika Adama Lonitzera ze 16. století. V Číně symbolizuje zimolez štěstí a lásku a jeho květy se používaly v tradiční medicíně po staletí. V Evropě byl zimolez spojován s romantikou a věrností. Jeho opojná vůně inspirovala básníky a umělce a jeho květy se často objevovaly v uměleckých dílech. Zimolez byl také ceněn pro své léčivé účinky. Různé části rostliny, včetně květů, listů a kůry, se používaly k léčbě široké škály neduhů, od bolesti v krku po kožní problémy. Dnes je zimolez stále oblíbenou okrasnou rostlinou v zahradách a parcích a jeho sladká vůně i nadále okouzluje lidi po celém světě.

Zajímavosti o zimolezu

Zimolez, latinsky Lonicera, je rod rostlin, který zahrnuje okolo 180 druhů. Tyto rostliny se vyskytují v mírném pásmu severní polokoule, přičemž největší druhová rozmanitost se nachází v Číně a Himalájích. V České republice se vyskytuje asi 5 druhů zimolezu. Zimolezy jsou známé svými vonnými květy, které lákají hmyz, zejména čmeláky a včely. Některé druhy zimolezu, jako například zimolez kamčatský, plodí jedlé plody s vysokým obsahem vitamínů a antioxidantů. Naopak plody jiných druhů, například zimolezu obecného, jsou mírně jedovaté a jejich konzumace může způsobit zažívací potíže. Zimolez se často pěstuje jako okrasná rostlina v zahradách a parcích. Oblíbený je pro své vonné květy, dekorativní plody a nenáročnost na pěstování.

Publikováno: 20. 11. 2024

Kategorie: zahrada