Tajemství krásek jménem mečíky
Půvabné mečíky
Mečíky, vznešené krásky s květy rozesetými podél vzpřímených stonků, patří k nepřehlédnutelným ozdobám letních zahrad. Jejich původ sahá do oblastí Afriky, Evropy a Asie, odkud se rozšířily do celého světa a získaly si srdce nejednoho pěstitele. Pěstování mečíků není náročné, vyžaduje však dodržování několika základních pravidel. Důležitá je především volba stanoviště, mečíky milují slunná a teplá místa chráněná před větrem. Půda by měla být propustná, bohatá na živiny a mírně kyselá. Cibule mečíků se sází na jaře, po posledních mrazech, do hloubky asi 10 cm. Během vegetace je důležitá pravidelná zálivka, zejména v období sucha, a také přihnojování. Mečíky jsou náchylné k houbovým chorobám, proto je důležité dbát na prevenci a v případě potřeby zasáhnout vhodným fungicidem. Kromě klasických mečíků s jednobarevnými květy existuje nepřeberné množství kultivarů s květy různobarevnými, žíhanými, skvrnitými či třepenitými. Mečíky jsou vhodné k řezu a ve váze vydrží dlouho svěží.
Původ a historie
Gladioly, ty elegantní a majestátní květiny s pestrými květy uspořádanými do impozantních klasů, mají dlouhou a fascinující historii. Původem z oblastí Afriky, Evropy a Asie se gladioly pěstovaly již ve starověkém Římě, kde symbolizovaly gladiátory a jejich statečnost v boji. Název "gladiola" pochází z latinského slova "gladius", což znamená "meč", a odkazuje na tvar jejich listů připomínajících čepele. V průběhu staletí se gladioly staly oblíbenými okrasnými rostlinami a postupně se rozšířily do celého světa. Šlechtitelé se zaměřili na křížení různých druhů a vytváření nových kultivarů s rozmanitými barvami, tvary a velikostmi květů. Dnes existují tisíce odrůd gladiol, které zdobí zahrady, parky i interiéry a těší se velké oblibě u milovníků květin po celém světě.
Mečou podobné listy se vzpínají k nebi a z jejich středu vyrůstají hrdé a elegantní květy, jako by chtěly dosáhnout až ke slunci. Gladioly, symbol síly, věrnosti a vzpomínek.
Anežka Nováková
Rozmanitost odrůd
Svět mečíků je ohromující svou rozmanitostí. Existuje více než 10 000 registrovaných odrůd, které se liší barvou, tvarem květů, výškou rostliny a dobou květu. Od sněhově bílých po temně fialové, od jemně růžových po zářivě žluté, od hladkých po silně zvlněné - škála barev a tvarů květů mečíků je téměř nekonečná. Některé odrůdy se pyšní obřími květy, dosahujícími až 15 cm v průměru, zatímco jiné zaujmou svými drobnými, ale o to půvabnějšími kvítky. Výška rostlin se pohybuje od 40 cm u miniaturních odrůd až po impozantních 150 cm u těch nejvyšších. Díky této rozmanitosti si každý milovník květin najde mezi mečíky svého favorita. Ať už hledáte vznešenou ozdobu do vázy, nebo chcete rozzářit svůj záhon pestrou paletou barev, mečíky vás nezklamou.
Ideální podmínky pěstování
Stejně jako bazilišek zelený potřebují i mečíky správnou péči, aby se jim dařilo v truhlíky na balkon. Tyhle nádherný květiny, co připomínají svou elegancí bazilišek zelený, se skvěle vyjímají i na stojanu na květiny Pepco. Nejsou žádný rozmazlený princezny, ale pár věcí jim musíte dopřát. Sluneční svit je pro ně fakt klíčovej, tak jim dopřejte aspoň 6 hodin denně, podobně jako bazilišku zelenému. Nejlíp se jim daří v truhlíky na balkon na jižní straně. Půda musí bejt propustná, taková ta hlinitopísčitá s živinama - před sázením do truhlíků ji pořádně promíchejte s kompostem. Jo a Zálivka je mega důležitá hlavně v období růstu a kvetení. Zalejvejte poctivě, ale ne moc, aby vám cibulky nezačaly hnít. A když už jsme u toho, kromě truhlíků se parádně hodí i stojan na květiny Pepco, kterej jim dá ten správnej šmrnc doma.
Vlastnost | Mečík (Gladioly) |
---|---|
Původ | Afrika, Asie, Evropa |
Barva květů | Různobarevné (bílá, žlutá, oranžová, červená, růžová, fialová atd.) |
Doba květu | Léto |
Výška rostliny | Až 150 cm |
Výsadba a péče
Gladioly vysazujeme na jaře, jakmile pomine nebezpečí mrazů, obvykle od dubna do května. Před výsadbou cibulky důkladně prohlédneme a odstraníme poškozené nebo nahnilé kusy. Cibulky sázíme do hloubky 10-15 cm a vzdálenosti 15-20 cm od sebe. Půda by měla být dobře propustná, humózní a slunná. Během vegetace gladioly pravidelně zaléváme, zejména v období sucha. Důležité je také pravidelné odstraňování odkvetlých květů, čímž podpoříme tvorbu nových poupat. Na podzim, po prvních mrazech, cibule vyjmeme ze země. Odstraníme listy a kořeny a necháme je oschnout. Skladujeme je na suchém a chladném místě do jara.
Choroby a škůdci
Gladioly bohužel patří mezi rostliny, které jsou náchylné k různým chorobám a škůdcům. Mezi nejčastější choroby patří fusariové vadnutí, které způsobuje žloutnutí a vadnutí listů a hlíz. Fusarium se šíří půdou a může přežívat v půdě několik let. Další častou chorobou je sklerociová hniloba, která způsobuje hnilobu hlíz a stonků. Sklerociová hniloba se také šíří půdou a může přežívat v půdě několik let. Mezi škůdce gladiol patří třásněnky, svilušky a slimáci. Třásněnky způsobují deformaci květů a listů. Svilušky způsobují žloutnutí a opadávání listů. Slimáci poškozují listy a květy. Pravidelná kontrola rostlin a včasná aplikace vhodných ochranných prostředků jsou důležité pro prevenci a kontrolu chorob a škůdců.
Řez a aranžování
Gladioly patří mezi květiny, které ve váze vydrží dlouho krásné, je ale potřeba dodržovat pár zásad. Řez stonků provádíme nejlépe brzy ráno, kdy jsou rostliny plné vody. Stonky řežeme ostrým nožem, abychom je zbytečně nepomačkali a neucpali tak cévní svazky. Ideální je seříznout stonky šikmo, aby měly co největší plochu pro nasávání vody. Pro delší trvanlivost květů ve váze je vhodné odstraňovat spodní listy, které by jinak ve vodě zahnívaly a zkracovaly tak životnost celé kytice. Gladioly umisťujeme do vázy s čerstvou, studenou vodou, kterou pravidelně měníme a doplňujeme. Vyvarujte se umístění vázy na přímé slunce nebo do blízkosti zdroje tepla, urychluje to vadnutí květů. Dodržením těchto jednoduchých rad se budete z krásných květů gladiol těšit mnohem déle.
Mečíky v kultuře
Mečíky, podobně jako třeba vistárie, patří k těm květinám, co si prostě získaly naše srdce. No a není divu, že už od pradávna lidi fascinují jejich symbolické významy - však taky inspirovaly kdejakého umělce nebo básníka. Když se podíváte třeba na nádhernou vistárii, ta má taky svůj příběh, ale mečíky, ty dostaly svoje jméno od Římanů - říkali jim gladioly podle meče "gladius", protože jim připomínaly statečné gladiátory. V křesťanství zase mečíky spojují s Pannou Marií jako symbol čistoty a duchovní síly. Když se kouknete na starý umění, najdete mečíky všude možně - na obrazech, tapiseriích, dokonce i na vitrážích, kde jim to fakt sekne. Dneska jsou populární stejně jako vistárie, hlavně na svatbách nebo když chcete někomu udělat radost pěknou kyticí.
Publikováno: 10. 11. 2024
Kategorie: zahrada