Pokoutník domácí: Nepřítel, nebo přítel?

Pokoutník Domácí

Vzhled pokoutníka domácího

Pokoutník domácí, latinsky nazývaný Tegenaria domestica, rozhodně nepatří mezi krasavce pavoučí říše. Jeho tělo, dosahující velikosti až 10 mm u samiček a 6-9 mm u samečků, je zbarveno do nevýrazných odstínů hnědé a béžové barvy. Na hlavohrudi, která splývá s článkovaným zadečkem, si můžeme všimnout tmavšího proužkování, jež je pro tento druh typické. Dlouhé, štíhlé nohy pokoutníka zdobí tmavé proužky, díky nimž se zdánlivě prodlužují. Zajímavostí je, že samečci mívají nohy v poměru k tělu delší než samičky. Ačkoliv se může zdát, že pokoutník domácí má osm očí, ve skutečnosti jich vlastní šest. Jsou uspořádány ve třech dvojicích a umožňují mu vnímat světlo a stín, nikoliv však vytvářet ostrý obraz. Pokoutník domácí spřádá husté, neuspořádané sítě, které slouží k lovu kořisti. Tyto sítě, často pokryté prachem a drobnými nečistotami, bývají nejčastěji k nalezení v rozích místností, za nábytkem a na jiných tmavých a klidných místech.

Výskyt a rozšíření

Pokoutník domácí (Tegenaria domestica) je kosmopolitní druh pavouka, který se vyskytuje po celém světě. Původně pochází z Evropy, ale s lidskou činností se rozšířil i do dalších oblastí. V Česku je pokoutník domácí hojně rozšířeným druhem, který se vyskytuje ve všech typech budov, od sklepů a půd až po byty a domy. Pokoutník domácí upřednostňuje tmavá a vlhká místa, jako jsou rohy místností, spáry ve zdech a podlahy pod nábytkem. Často si staví své sítě v blízkosti zdrojů potravy, jako jsou hmyz a další drobní bezobratlí.

Na rozdíl od pokoutníka domácího, který je živočichem, neexistuje žádný druh rostliny s názvem "pokoutník domácí". Pojem "pokoutník" se v češtině používá výhradně pro označení pavouků z čeledi pokoutníkovitých (Agelenidae). V rostlinné říši se s tímto názvem nesetkáme. Je možné, že došlo k nedorozumění nebo záměně s jiným názvem.

Životní prostředí

Pokoutník domácí, známý také jako sklípkan domácí, je fascinující tvor, který vzbuzuje u lidí často protichůdné reakce. Zatímco někteří ho považují za nezvaného hosta a děsí se jeho vzhledu, jiní obdivují jeho užitečnost v domácnosti. Pokoutník domácí totiž není škůdce, ale naopak užitečný pomocník, který se živí hmyzem, včetně much, komárů a molů. Jeho přítomnost v domácnosti tak může být přirozenou a ekologickou cestou, jak udržet populaci hmyzu pod kontrolou, aniž by bylo nutné používat chemické insekticidy. Pokoutník domácí upřednostňuje tmavá a klidná místa, jako jsou sklepy, půdy, kůlny, ale i rohy místností a prostory za nábytkem. Je důležité si uvědomit, že pokoutník domácí není agresivní a člověka kousne jen v sebeobraně, pokud se cítí ohrožen. Jeho kousnutí sice může být bolestivé, ale není nebezpečné a nevyžaduje lékařské ošetření. Pokud se přesto chcete pokoutníků v domácnosti zbavit, je vhodné utěsnit škvíry a praskliny, kterými by se mohli dostávat dovnitř, a udržovat čistotu, aby neměli dostatek potravy.

Potrava a způsob lovu

Pokoutník domácí, i přes svůj děsivý vzhled pro některé, je ve skutečnosti velmi užitečným obyvatelem našich domovů. Jeho jídelníček se skládá z hmyzu, a to i z těch, které považujeme za škůdce. Mezi jeho oblíbené pochoutky patří mouchy, komáři, moly, švábi a další drobný hmyz, který se běžně vyskytuje v domácnostech. Pokoutník domácí je aktivní lovec, který si na svou kořist nečíhá v pavučině. Místo toho se spoléhá na svou rychlost a mrštnost. Jakmile pokoutník domácí zpozoruje svou kořist, bleskurychle se na ni vrhne a usmrtí ji pomocí svých klepítek, do kterých vstřikuje jed. Ačkoliv se jed pokoutníka domácího může zdát hrozivě, pro člověka nepředstavuje žádné větší nebezpečí. Jeho účinek je srovnatelný s bodnutím komára a nezpůsobuje žádné vážnější zdravotní komplikace. Pokoutník domácí je tedy vítaným pomocníkem v boji proti obtížnému hmyzu v našich domovech.

Vlastnost Pokoutník domácí
Barva květů Žlutá

Rozmnožování

Pokoutník domácí, často mylně považovaný za hmyz, je ve skutečnosti pavoukovec. Ačkoliv jeho přítomnost v našich domovech může u některých vzbuzovat obavy, ve skutečnosti se jedná o neškodného a dokonce užitečného tvora, který se živí hmyzem. Rozmnožování pokoutníků domácích probíhá typicky v teplejších měsících roku. Samice po spáření vytváří kokon, do kterého naklade až 50 vajíček. Kokon, který samice nosí s sebou, chrání vajíčka před predátory a nepříznivými podmínkami. Z vajíček se líhnou malé bílé nymfy, které se podobají dospělým jedincům, jen jsou menší a nemají vyvinuté pohlavní orgány. Nymfy procházejí několika svlékáními, během kterých rostou a vyvíjejí se. Dospělosti dosahují pokoutníci domácí zhruba po roce života a dožívají se až několika let. Je důležité si uvědomit, že ačkoliv se nám pokoutníci v bytě nemusí líbit, jejich přítomnost svědčí o zdravém prostředí bez nadměrného množství chemikálií.

Pokoutník a člověk

Pokoutník domácí (Tegenaria domestica), dříve známý také jako pokoutník obecný, je jedním z nejběžnějších pavouků žijících v blízkosti člověka. Přestože jeho vzhled může u některých lidí vyvolávat obavy, je pro člověka zcela neškodný. Naopak, jeho přítomnost v domácnosti může být prospěšná, jelikož se živí hmyzem, včetně much, komárů a molů. Pokoutník domácí si staví typické trychtýřovité sítě, které mu slouží jako past na kořist. Tyto sítě bývají často umístěny v rozích místností, za nábytkem nebo ve sklepě. Zajímavostí je, že název "pokoutník" se používá i pro druh rostliny. Rosnatka Drosera indica, známá také jako rosnatka indická, je masožravá rostlina, která se vyskytuje v tropických oblastech Asie a Austrálie. Stejně jako pavouk pokoutník, i tato rostlina je "lovcem", který se živí hmyzem.

Mýty a fakta

Pokoutník domácí, ten nevítaný spolubydlící s osmi nohama, je často zdrojem mýtů a fám. Lidé se děsí jeho rychlosti a jedovatosti, ale realita je často odlišná. Ano, pokoutník domácí je skutečně rychlý běžec, ale jen na krátké vzdálenosti. Jeho strategií je bleskový útok na kořist a ústup do bezpečí. Co se týče jedu, pokoutník domácí ho sice má, ale pro člověka nepředstavuje žádné významné nebezpečí. Jeho kousnutí je srovnatelné s bodnutím komárem a nezpůsobuje žádné vážné zdravotní komplikace. Je důležité si uvědomit, že pokoutník domácí není agresivní a člověka kousne jen v sebeobraně, když se cítí ohrožený. Mnohem pravděpodobnější je, že se mu podaří utéct do bezpečí, než aby se pustil do boje s člověkem. A co teprve tvrzení, že pokoutník domácí je druh rostliny? To už je skutečně absurdní mýtus. Pokoutník domácí patří mezi pavoukovce a s rostlinami nemá nic společného.

Pokoutník domácí, ten nenápadný společník našich domovů, v sobě skrývá mnohem více krásy, než by se na první pohled mohlo zdát. Jeho jemné lístky, připomínající krajku, a drobné kvítky něžné barvy, vnášejí do interiéru klid a harmonii.

Božena Němcová

Pokoutník domácí, známý také jako sklípkan domácí, je fascinující tvor, který v nás často vyvolává protichůdné emoce. Zatímco někteří lidé se ho děsí a považují ho za symbol špíny a zanedbanosti, jiní ho vnímají jako užitečného spolubydlícího, který jim pomáhá udržovat domácnost bez hmyzu. Je důležité si uvědomit, že pokoutník domácí není agresivní a jeho kousnutí je pro člověka neškodné. Jeho přítomnost v našich domovech je spíše známkou zdravého a vyváženého ekosystému. Pokud se s ním přesto nechcete dělit o svůj životní prostor, existují humánní způsoby, jak ho odradit od vstupu do vašeho bytu či domu. Například utěsnění spár a otvorů, udržování čistoty a odstraňování zdrojů potravy pro hmyz, kterým se pokoutník živí. Je důležité si uvědomit, že pokoutník domácí není rostlina, ale živočich, konkrétně pavoukovec. Často se setkáváme s mylnou představou, že pavouci jsou hmyz, ale ve skutečnosti tvoří samostatnou třídu klepítkatců. Pokoutník domácí je tedy fascinujícím příkladem živočicha, který s námi sdílí naše domovy a přesto o něm víme jen velmi málo.

Publikováno: 27. 11. 2024

Kategorie: zahrada