Obří vatovec: Můžete ho sníst, ale jen někdy!

Vatovec

Vatovec: Co to je?

Vatovec obrovský, latinsky Calvatia gigantea, je houba patřící do čeledi pýchavkovitých. Není to rostlina, ale houba, což je zcela jiná říše organismů. Houby se od rostlin liší tím, že nemají chlorofyl a nemohou si samy vytvářet potravu fotosyntézou. Místo toho získávají živiny rozkladem organické hmoty. Vatovec obrovský je známý svými impozantními rozměry. Plodnice této houby mohou dosahovat průměru až jednoho metru a hmotnosti až několika desítek kilogramů, čímž se řadí mezi největší houby na světě. Mladé plodnice vatovce jsou jedlé a chutné, starší plodnice s nažloutlou dužninou jsou již nepoživatelné. Vatovec obrovský roste od léta do podzimu na loukách, pastvinách a okrajích lesů.

Druhy vatovce v Česku

V České republice se vyskytuje několik druhů vatovců, které patří mezi stopkovýtrusné houby. Mezi nejznámější patří bezesporu vatovec obrovský, jehož plodnice mohou dosahovat úctyhodných rozměrů až přes jeden metr v průměru. Tento druh preferuje travnaté plochy, louky a pastviny. Dalším zástupcem je vatovec obrovský, který se liší menšími rozměry a hladkým povrchem. Vyskytuje se spíše v lesích, zejména pod listnatými stromy. Méně častým druhem je vatovec hvězdovitý, jehož plodnice po otevření připomínají hvězdu. Tento druh preferuje sušší stanoviště a často se vyskytuje na písčitých půdách. Všechny druhy vatovců jsou v mládí, dokud je jejich dužnina bílá a tuhá, jedlé a chutné.

Vlastnost Vatovec
Říše Houby

Vzhled a vlastnosti

Vatovec obrovský je houba s impozantním vzhledem. Plodnice je kulovitá až mírně zploštělá a může dorůstat do úctyhodných rozměrů, běžně 20-50 cm v průměru, ale rekordní exempláře dosahují i přes jeden metr. Povrch plodnice je hladký a v mládí čistě bílý, později se může zbarvovat do krémové až okrové barvy. Dužnina je v mládí pevná, pružná a bílá, s charakteristickou vůní. Postupem času měkne, žloutne a nakonec se rozpadá do hnědého prášku, který obsahuje výtrusy. Vatovec obrovský je jedlý pouze v mladém stadiu, kdy je dužnina bílá a tuhá.

Výskyt a rozšíření

Vatovec obrovský, známý také jako pýchavka obrovská, je houba kosmopolitního rozšíření, což znamená, že se vyskytuje téměř po celém světě. Roste na loukách, pastvinách, polích, okrajích lesů a parcích, upřednostňuje však humózní, na živiny bohaté půdy. Vyskytuje se od nížin do horských oblastí, ačkoliv v horských oblastech je jeho výskyt vzácnější. Objevuje se obvykle od konce léta do podzimu, s vrcholem růstu v září. V České republice je vatovec obrovský poměrně hojný, i když v posledních letech se jeho výskyt mírně snižuje, pravděpodobně v důsledku změn klimatu a intenzivního zemědělství. Přesto ho stále můžeme nalézt na mnoha místech, a to jak jednotlivě, tak i ve skupinách.

V přírodě nenajdeme dva zcela identické jedince, a to platí i pro rostliny. Každý vatovec, i když zdánlivě stejný jako jeho soused, má v sobě zakódovanou jedinečnou historii svého růstu a vývoje.

Zdeněk Šmíd

Využití v kuchyni

Vatovec obrovský, známý také jako pýchavka obrovská, je jedlá houba s širokým využitím v kuchyni. Využívá se pouze mladý, ještě bílý vnitřek plodnice, který má příjemnou houbovou vůni a nasládlou chuť. Starší plodnice s nažloutlou či nazelenalou dužinou jsou již nepoživatelné. V kuchyni se vatovec uplatní v mnoha podobách. Lze ho smažit jako řízky, dusit, zapékat, grilovat, přidávat do polévek, omáček a nádivek. Hodí se i do slaných koláčů, omelet a zeleninových směsí. Před tepelnou úpravou je vhodné vatovec krátce povařit, aby změkl. Důležité je důkladně ho očistit od hlíny a nečistot. Vzhledem k jeho neutrální chuti se doporučuje kombinovat ho s výraznějšími druhy zeleniny a koření.

Možná záměna s jinými houbami

Vatovec obrovský je sice díky svému vzhledu poměrně nezaměnitelnou houbou, přesto je třeba dbát na opatrnost a ujistit se, že sbíráme skutečně vatovec. Zejména mladé plodnice, které ještě nemají typický tvar, by mohly být zaměněny za jiné druhy hub. Mezi možné záměny patří například pestřec obecný, jehož mladé plodnice jsou rovněž kulovité a bílé. Pestřec se však liší tím, že uvnitř plodnice se brzy objevuje žlutá až hnědá hmota. Důležité je zmínit i pýchavky, které jsou s vatovci blízce příbuzné. Pýchavky jsou však menší a mají na povrchu drobné ostny. Při sběru vatovce je proto vždy nutné zkontrolovat vnitřek plodnice a ujistit se, že je čistě bílá a neobsahuje žádné stopy žluté či hnědé barvy. V případě nejistoty je lepší houbu nechat v lese a poradit se se zkušenějším houbařem.

Zajímavosti o vatovci

Vatovec obrovský, známý také jako pýchavka obrovská, je fascinující houba, která dokáže dorůst do úctyhodných rozměrů. Není neobvyklé narazit na plodnice o průměru i přes 50 cm a hmotnosti několika kilogramů. Rekordní exempláře dosahují hmotnosti až 20 kg, což z nich dělá jedny z největších hub na světě. Vatovec obrovský je jedlý a velmi chutný, ale pouze v mladém stádiu, kdy je jeho dužnina ještě bílá a pevná. Starší plodnice s nažloutlou a měkkou dužninou jsou již nepoživatelné. Zajímavostí je, že vatovec obrovský nepatří mezi houby s kloboukem a třeněm, ale jeho plodnice má kulovitý tvar a vyrůstá přímo ze země. Využití vatovce obrovského sahá i do lidového léčitelství, kde se používá k zastavování krvácení a hojení ran.

Publikováno: 08. 11. 2024

Kategorie: zahrada